Ekonomi

Küresel piyasalarda yön bulma çabası

Yeni işlem gününde Asya Borsaları karışık seyrederken, Salı gününü yüzde 1 üzeri yükselişlerle tamamlayan ABD endeksleri vadeli işlemlerde hafif ekside.

ABD borsaları, açıklanan beklenti üzeri çekirdek tüketici enflasyonu verilerine karşın Salı günü yeni rekorlara imza attı.

Asya’da ise Country Garden Holdings Co.’nun tahvil ödemesini kaçırması üzerine Çin gayrimenkul sektörüne ilişkin endişeler yeniden tırmanışa geçti.

Toyota’nın işçi sendikasının ücret taleplerini tam olarak karşılamasının ardından Japonya’da hisse senetleri erken saatlerdeki kazanımlarını tersine çevirdi ve yen güçlendi.

ABD tahvilleri, 39 milyar dolarlık 10 yıllık tahvil satışının ardından düşüşe geçtikten sonra dengelendi. Salı günü 5 baz puan yükselen ABD 10 yıllık tahvil getirisi bu sabah %4,14’te, yatay. Bloomberg Dolar Endeksi de fazla değişim göstermedi.

“Fed indirimlerde yavaş hareket etmeli”

Öte yandan Citadel kurucusu Ken Griffin, Fed’in daha sonra para politikasını tersine çevirmek zorunda kalma olasılığını önlemek için faiz oranlarını düşürürken yavaş hareket etmesi gerekebileceğini söyledi.

Güçlü ABD tüketici enflasyonu sonrası değerlendirmelerde bulunan Griffin, faiz indirimlerine başladıktan sonra duraklamanın ve ardından hızlı şekilde faiz artışlarına dönmek zorunda kalmanın “en yıkıcı eylem planı” olacağını belirtti ve bu nedenle Fed’in beklenenden yavaş hareket edeceğini öngördü.

Siyaset konusunda ise Griffin, eski Başkan Donald Trump’ın bugün yapılması halinde ABD seçimlerini kazanacağını öngördü. Trump’ı destekleyip desteklemeyeceğine karar vermek için hangi politikaları önereceğini görmeyi bekleyen Griffin, eski başkanın geçmişteki tarife politikalarının “üzüntü verici” olduğunu söyledi. Bununla birlikte Griffin, genel olarak Trump’ın seçilmesinin sermaye piyasaları için iyi olacağını da sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu