Ekonomi

EYT yönetmeliğinde ‘deprem’ ayarı! 3 aylık süre devam ediyor

Deprem nedeniyle Emekli Yaşlılar (EYT) teklifi Meclis Genel Kurulu’nda görüşülemedi. AK Parti kadroları, 28 Şubat’ta çalışmaya başlayacak Meclis’in ilk gündeminin, yeni bir erteleme olmadığı takdirde EYT önerisi olacağını kaydetti. Öte yandan EYT’ye hak kazanan ancak depremde hayatını kaybedenlerin aileleri de bu haktan yararlanabilecek.

İŞVEREN 3 AY İSTİYOR

28 Şubat’ta Meclis’in açılışıyla birlikte görüşülecek ilk madde olması beklenen EYT’de prim gün sayısı, çalışma yılı gibi şartlarda değişiklik olmayacak. Ancak EYT çalışanı olarak çalışmak isteyenler için 10 günlük sürenin uzatılması gündemde. İşveren bu sürenin 3 aya çıkarılmasını talep eder.

AK Parti kadroları, işe başlama süresinin uzatılmasının çalışanlara zarar verebileceğini TİSK temsilcilerine bildirdi. Yeniden değerlendirme istedi. Ancak TİSK heyeti 3 aylık süre verilmesi konusunda ısrarını sürdürdü. AK Parti’de bu konuda nihai karar şu an verilmiş değil.

DEPREM AYARI

Öte yandan EYT’yi beklerken depremde hayatını kaybedenler için işlem başlatıldı. AK Parti kurmaylarının yaptığı açıklamaya göre, EYT üyesi oldukları sırada depremde hayatını kaybedenlerin aileleri de bu düzenlemeden yararlanabilecek.EYT üyeleri, gerekli prim gün ve yıl sayısını doldurmuş ancak reşit olmayı bekleyen kişilerden oluştuğu için vefatı sonrasında herhangi bir yasal düzenlemeye gerek kalmaksızın yapılacak işlemler sonucunda kesinleşir. Kanuni hak sahiplerine Sosyal Güvenlik Kurumunca aylık bağlanabilecektir.

KAYNAK: HABERLER GLOBAL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu