Teknoloji

Elleri deniz dibinde yürüyebilen balık: Benekli el balığı ile tanışın

elleriyle balıkKısa süre önce Ocean Arka 2022 Soğuk Su kategorisinde tüm dikkatleri üzerine çekmişti. Fotoğrafçı Nicolas RemyTarafından alınan benekli el balığı( Brachionichthys hirsutus) aslında gerçek ellere sahip değildir, ancak deniz tabanında yürümek için kullandığı özel pektoral yüzgeçlere sahiptir.

Benekli el balıkları, yalnızca doğası gereği kritik derecede tehlikede ve yırtıcıdır. 3.000 tane kaldı inanılır. Bu yüzden Remy’nin fotoğrafını çekmek için Hobart, Tazmanya’daki yeri aldık. Derwent Nehri Dokuz saatlik bir maraton dalışı yapması onun için anlaşılır bir şey. Remy, benekli el balıklarının uğrak yeri olduğu bilindiğinden, bu noktayı özellikle balığı aramak için seçti, ancak yalnızca iki metrelik görüş mesafesi nedeniyle arama kolay olmadı.

Benekli el balığı, yalnızca güneydoğu Avustralya ve Tazmanya kıyıları boyunca bir bölgede bulunan bir fener balığı türüdür. . Bu balıklar kabuklular, solucanlar ve deniz kabuklarını yerler ve yumurtalarını asmak için saplı ascidians ve süngerler gibi komşularını kullanırlar.

Eşsiz yuvalama testi, ne yazık ki, saplı ascidianlar ve içerdikleri el balığı yumurtaları üzerinde yaşayan kuzey pasifik denizyıldızı (Asterias amurensis) istilasına karşı çok etkili görünmemektedir. Bu tercih, IUCN Tehdit Altındaki Türlerin Kırmızı Listesi tarafından kategorize edildiği şekliyle, kritik derecede tehlike altındaki doğalarına değerli bir katkı olarak kabul edilir.

bu ilacın kuzeni Sympterichtys unipennis“Modern nesli tükenmekte olan” ilk deniz balığı türü olduğu için bu haberin elli balık için yeterli olmadığı söylenemez.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kartal evden eve nakliyat
Başa dön tuşu