Haber

Van’da Spor Yetenek Taraması Başladı

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yürütülen ‘Spor Yetenek Taraması’ Van’da başladı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın 2019 yılında başlattığı ‘Spor Yetenek Taraması’ projesi 2024 yılında da devam ediyor. Daha önceki yıllarda yüzlerce öğrenciyi farklı branşlara kazandıran projede; Boy, kilo, oturma yüksekliği, vuruş uzunluğu, esneklik, dikey sıçrama, çeviklik, sağlık topu atma, kavrama kuvveti ve koşma gibi testlere tabi tutulur.

Tuşba Gençlik Merkezi’nde gerçekleştirilen yetenek taramasında konuşan Gençlik ve Spor İl Müdürü Yalçın Özdemir, 2023 yılında ilkokul 3’üncü sınıfa giden 22 bin öğrenciden 15 bin 5’inin yetenek taramasını geçtiğini belirterek, “2023 yılında” dedi. Velilerinin talebi ve izin belgelerini almaları şartıyla 15 bin 5 öğrenciyi kabul edeceğiz.” “Taramalarını yaptık. Hedefimiz 2024 yılında 26 bin öğrenciye ulaşmak. Çalışmalarımız aynı hızla devam ediyor. Okullar kapanana kadar bu öğrencilere yönelik bu taramayı gerçekleştireceğiz” dedi.

Taramaların protokol kapsamında milli eğitim müdürlüğünde görev yapan beden eğitimi öğretmenleri ile gençlik ve spor il müdürlüğündeki spor uzmanı ve antrenörlerin gözetiminde gerçekleştirildiğini belirten Özdemir, “Burada amaç çocuklarımızın esnekliğini ölçmektir. , çabukluk, güçte süreklilik ve bu durumda hangi branşa odaklanabilecekleri, ölçüleri tek merkezde topluyoruz ve ölçüler bize döndükten sonra bu çocukları alıyoruz, onlara yıl boyu eğitim ve öğretim sağlamaya çalışıyoruz. 2023 yılında 1.310 öğrencimiz tespit edilerek bu öğrencilerimizden 183’ü spor branşlarına yönlendirildi. Çocuklarımızı hem takip ediyoruz hem de eğitiyoruz. “Zamandan itibaren genel ölçümler yapmaya devam ediyoruz. zamanla” dedi.

Özdemir, Van merkezde şubat ayında başlayan taramaların mart ayı sonuna kadar devam edeceğini belirterek, ilçelerde taramaların nisan ve mayıs ayına kadar devam edeceğini ekledi.

Tarama yapılan küçük çocuklar, büyüdüklerinde yetenekli oldukları dallarda başarılı olmak istediklerini söylediler. -KAMYONET

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu