Ekonomi

Siirt’te 523 çiftçiye 5 milyon lira değerinde 275 ton mercimek tohumu desteği verildi

Tarım ve Orman Bakanlığı, Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen tarım topraklarının kullanımının aktifleştirilmesi projesi (TAKEP) “Mercimekle Şahlanan Garzan Projesi” çerçevesinde Siirt Valisi ve Belediye Lider Vekili Osman Hacıbektaşoğlu’nun katılımı ile 523 çiftçiye 5 milyon lira tutarında 275 ton kırmızı mercimek tohumu törenle dağıtıldı.

Kurtalan ilçesinde düzenlenen törende konuşan Vali Hacıbektaşoğlu, Siirt’in her geçen gün gelişen, büyüyen, ziraî kıymeti artan değerli bir tarım ve hayvancılık kenti olduğunu söyledi.

Siirt’in kalkınma lokomotifinin tarım, hayvancılık ve turizm olduğunu belirten Vali Hacıbektaşoğlu, “Siirt iktisadının can damarı olarak gördüğümüz tarım ve hayvancılığın geliştirilmesi için Bakanlığımızın himayelerinde, çok taraflı projeler uyguluyoruz. Her biri kendi alanında marka haline gelen Siirt Fıstığı, Pervari Balı ve Zivzik Narı, Tayfi Üzümü, yöreye has meyvelerinin yanı sıra bereketli mera ve yaylalarında büyüyen küçükbaş ve büyükbaş hayvancılığın gelişimine yönelik dayanaklarımız ile birçok proje ve milyonlarca liralık yatırım yaptık, yapmaya devam ediyoruz” dedi.

Kurtalan’da 550 bin dekarı geçen buğdayı, mercimeği, mısırı, pamuğu ve lavanta tarlaları ile bölgenin tahıl ambarı konumunda olduğunu dile getiren Vali Hacıbektaşoğlu, “Siirt’te yaklaşık 150 bin nüfus ve 25 binin üzerinde aile geçimini tarım ve hayvancılıktan sağlamaktadır. Başta Siirt fıstığımız, balımız, hayvancılık eserlerimiz olmak üzere güçlü ziraî eserlerimizin ilimiz iktisadına katkısı 10 milyar liranın üzerindedir. Siirt, ülkemiz için çok stratejik bir eser olan kırmızı mercimek üretiminde ülke sıralamasında 4. sıradadır. Yapılan desteklemeler ile kırmızı mercimek üretiminin vilayetimizde 3 yılda 70 bin dekardan 150 bin dekara ulaşmış olmasından da büyük bir memnuniyet duyuyorum” formunda konuştu. – SİİRT

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu