Haber

Selvi: Tabiplere ve mimarlara da çoklu birlik yasa teklifi geliyor

Hürriyet müellifi Abdulkadir Selvi, AK Parti’nin barolardan sonra Tabipler birliği ve Mühendis ve Mimar Odaları Birliği için de yasa değişikliği hazırladığını yazdı. Her iki kurumun da başındaki Türk ibaresinin kaldırılmasını öneren yasa teklifi, çoklu birlik sistemini de içeriyor.

Selvi’nin yasa teklifine ilişin paylaştığı ayrıntılar şöyle:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayından sonra Meclis’e sunulacak olan yasa değişikliğinde kıymetli değişiklikler getiriliyor. Yalnızca Türk Tabipleri Birliği değil, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nin isminin başındaki ‘Türk’ ibaresi de kaldırılıyor. Çoklu baro sisteminde olduğu üzere çoklu birlik sistemi getiriliyor.

1- Türk Tabipleri Birliği isminin başındaki Türk ibaresi kaldırılacak. Tabipler Birliği olacak. Ayrıyeten ‘Türkiye’ diye bir değişiklik yapılmayacak.

2- Yalnızca Türk Tabipleri Birliği değil, tıpkı paraleldeki Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nin isminin başındaki ‘Türk’ ibaresi de kaldırılacak. Mühendis ve Mimar Odaları Birliği olacak.

Çoklu birlikler

3- Barolar Birliğiyle ilgili yasa değiştirilerek çoklu baro sistemine imkan sağlanmıştı. Türk Tabipleri Birliği ve Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nin yasalarında yapılacak değişiklikle ‘Çoklu Birlikler’in kurulmasının önü açılacak. Hekimlik yapmak için Tabipler Birliği’ne üyelik zaruriliği kaldırılacak. İsteyen tabip adayı istediği tabip odasına üye olabilecek. Birebir formda mühendis ve mimarlar da çoklu birliklere üye olabilecek.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu