Ekonomi

Nisan Perakende Satış Büyümesi Durdu: Wells Fargo’dan Tüketici Harcamalarına İlişkin Görüşler

Wells Fargo tarafından Nisan ayı perakende satışlarına ilişkin olarak yapılan son finansal analiz, tüketici harcamalarının mevcut seyrine ilişkin çeşitli bilgiler sağlamıştır. Tüketici harcamalarının süregelen gücüne ilişkin endişelere rağmen banka, perakende satışlardaki büyümenin son dönemde durmasının tüketici davranışlarında büyük bir değişiklikten ziyade münferit olaylardan kaynaklandığını öne sürüyor.

Analiz, perakende satışların Nisan ayında aynı kaldığını, ancak bunun tüketicinin harcama gücünün azaldığını göstermediğini belirtiyor. Satışlara ilişkin ana rakam beklenen büyümeyi karşılamamış, satış kategorilerinin ana grubu bir önceki ayki %1,0’lik artışın ardından %0,3’lük bir düşüş göstermiştir.

Ancak Wells Fargo, Paskalya tatilinin erkene alınması ve Amazon’un Mart ayındaki önemli indirim etkinliği gibi belirli olayların bu istatistikler üzerinde muhtemelen etkili olduğunu kabul etmektedir.

Wells Fargo, tüketicilerin artan faiz oranlarına rağmen finansal dayanıklılık göstermeye devam ettiğini ve bunun da Federal Rezerv’in devam eden parasal sıkılaştırma politikasıyla uyumlu olduğunu gözlemlemektedir. Bununla birlikte, pandemi sırasında biriken tasarrufların azalması ve tüketici alımları için krediye olan bağımlılığın artması, harcamaların kalıcı gücü açısından endişe verici noktalardır.

Mobilya ve spor malzemeleri gibi bazı alanlarda gerileme yaşanırken, etkinlik ve deneyimlere yönelik harcamaların güçlü kalmaya devam etmesi dikkat çekicidir.

Bar ve lokantalara yapılan harcamalar aylık bazda %0,2’lik hafif bir artış gösterirken son on iki ay içerisinde %5,5’lik kayda değer bir artış göstererek mallar yerine deneyimlere yapılan harcamaların tercih edildiğini ortaya koymuştur.

Sonuç olarak, değişmeyen perakende satışlara ilişkin rapor bazı kısa vadeli etkilere işaret etmekle birlikte Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tüketicilerin uyum ve değişen tercihlerini de vurgulamaktadır.

Bu makale yapay zeka yardımıyla üretilmiş ve çevrilmiş ve bir insan editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu