Ekonomi

Microsoft, Activision Blizzard ve Xbox’ta 1.900 kişiyi işten çıkarıyor

Microsoft (NASDAQ: MSFT ), teknoloji endüstrisindeki iş azaltma modelini devam ettirerek Activision Blizzard ve Xbox’ın da dahil olduğu oyun bölümündeki yaklaşık 1.900 çalışanıyla yollarını ayırıyor. Bölümün işgücünün yaklaşık %8’ini oluşturan işten çıkarmalar bu hafta gerçekleşecek ve öncelikle Activision Blizzard çalışanlarını etkileyecek.

Haber, Microsoft’un oyun bölümü başkanı Phil Spencer tarafından dahili bir notta duyuruldu ve Perşembe günü The Verge tarafından bildirildi. Duyuru, Microsoft’un rekabetçi video oyunu pazarındaki konumunu güçlendirmek için aylar önce 69 milyar dolarlık Activision Blizzard satın alımını tamamlamasının ardından geldi. Bu satın alma, “Call of Duty” gibi popüler oyun serilerini Microsoft çatısı altına getirerek Sony ile rekabeti yoğunlaştırmayı amaçlayan stratejik bir hamleydi.

Ayrıca Blizzard’ın üst düzey yöneticilerinden ikisi olan Başkan Mike Ybarra ve Baş Tasarım Sorumlusu Allen Adham da şirketten ayrılıyor. Blizzard’ın geliştirilmekte olan bir hayatta kalma oyunu da iptal edildi.

Microsoft’taki işten çıkarmalar, Alphabet, Amazon.com ve eBay gibi şirketlerin de son haftalarda iş gücünü azalttığı teknolojideki daha geniş bir eğilimi yansıtıyor. Bu kesintiler, sektör genelinde maliyetleri düşürme ve karlılığı artırma çabalarının bir parçası.

İşten çıkarmaları takip eden bir web sitesi olan Layoffs.fyi’ye göre, yalnızca Ocak ayında 76 teknoloji şirketinden 21.000’den fazla çalışan işten çıkarıldı. 2023 yılında 168.032 kişinin işten çıkarıldığı teknoloji sektörü, bu konuda diğer tüm branşların önünde yer aldı. Microsoft geçen yıl 10.000’den fazla kişiyi işten çıkarmıştı.

İşten çıkarmalar, analistlerin özellikle yapay zekaya yoğun yatırım yapan ve bu alandaki harcamaları diğer departmanlardaki küçülmelerle dengelemek zorunda kalabilecek şirketler arasında bu yıl işten çıkarmalarda potansiyel bir azalma beklediği bir dönemde geldi.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu