Haber

Gürsel Tekin: Seçimin kaderini ‘yerli’ Kürtler belirleyecek

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin’e göre batı illerinde yaşayan ve “yerli” denilebilecek Kürtler, bir sonraki seçimin kaderini belirlemede en etkili olacak gruplar arasında yer alıyor.

Independent Türkçe’den Ali Kemal Erdem’in haberine göre, Karadeniz, Ege ve Akdeniz bölgelerinde en az bir asırdır İç Anadolu’da, bazı yerlerde 200-300 yıldır yerleşmiş Kürt aileler var. Uzun yıllar burada yaşadıkları için birçoğu yaşadıkları bölgelerle bütünleşmiş durumda.

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin’e göre mesela Kayseri’de en az 100 yıldır 100 bin Kürt yaşıyor. Aksaray, Kırşehir, Nevşehir, Konya, Ankara, Tokat, Amasya, Yozgat, Çorum, Afyon, Denizli, Kütahya hatta Karabük, Samsun ve daha birçok ilde en az 100 yıldır yaşayan, bir kısmı göç etmiş Kürt aileler var. 200-300 yıl.

Bu durumu “Edirne’de artık Edirne olmuş Kürtler var” diyerek anlatan Tekin, “Belirttiğim illerde yaşayan Kürtler hep sağcı ve muhafazakar çizgide oldular. Ancak Kürt kimliklerinin hala farkındalar. “

Buralarda yaşayan Kürtlerin geçmişte ve günümüzde çoğunlukla muhafazakar, sağcı partilere oy verdiklerini ancak son yıllarda yeni arayışlara girdiklerini kaydeden Tekin, “Artık özellikle AKP’den rahatsızlar. Başa çıkacak yer arıyorlar, yaşadıkları yerle bütünleştikleri için HDP’ye yönelmek zor.Birçoğuyla görüştüm ve şunu gördüm: CHP bu konuda en avantajlı parti.Önemi CHP’nin savunduğu laiklik, halkçılık, sosyal adalet, devletçilik, ırkçılık karşıtı milliyetçilik herkes tarafından anlaşıldı. CHP’nin yapması gereken bu bölümü kazanmak, ziyaretlerini ve çabalarını artırmaktı” dedi.

Tekin, metropollerde yaşayan ve son 30-40 yılda Doğu ve Güneydoğu’dan göç eden Kürtler arasında kendisini muhafazakar olarak nitelendiren büyük bir Kürt kesiminin olduğunu da belirtti.

Muhafazakar partilere oy veren Kürtlerin de 1994’ten beri yakın buldukları ve destekledikleri Erdoğan’ın son dönemdeki politikalarından rahatsız olduklarını öne süren Tekin, “CHP bu kesime açılabilir. Toplamda ve yaklaşık 100 yıldır bu şehirlerin sakinleriyle entegre olmuş durumda” diyen Erdoğan, “Son 30-40 yılda bu şehirlere göç eden ve muhafazakar partileri destekleyen 4-5 milyon civarında Kürt var. Bu da neredeyse HDP’ye oy veren Kürtler kadar bir nüfus demek.” (HABER MERKEZİ)

TAM HABER

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kartal evden eve nakliyat
Başa dön tuşu