Haber

Gezi Tutukluları 200 Gündür Cezaevinde.

Haber: CEYLAN SAĞLAM – Kamera: LADİN DEĞER

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Ankara Uyum Konseyi, Seyahat Davası tutuklularının cezaevindeki 200’üncü gününde, “TMMOB ve bağlı odaları olarak, mesleki ve teknik bilgimizi halkın yararına kullanmaya devam edeceğiz, arkadaşlarımızı asla yalnız bırakmayacağız ve bu ülkenin en görkemli halk hareketi olan Gezi’ye sahip çıkmayı kararlılıkla sürdüreceğiz” açıklamasını yaptı. TMMOB üyeleri, açıklamadan sonra Mimarlar Odası Ankara Şubesi önünde fotoğraf çektirmek istedi. Polis, aksiyon yaptıkları gerekçesiyle TMMOB üyelerinin fotoğraf çektirmesini engellemeye çalıştı.

TMMOB, Seyahat Davası tutuklusu yedi kişinin cezaevindeki 200’üncü günü nedeniyle bugün İstanbul, Ankara, Adana, İzmir başta olmak üzere 18 farklı şehirde basın açıklaması yaptı. TMMOB Ankara Koordinasyon Kurulu tarafından Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nde yapılan ortak açıklamayı, Kurul Sekreteri Seyit Ali Korkmaz okudu. Açıklamada şunlar kaydedildi:

“ARKADAŞLARIMIZI ASLA YALNIZ BIRAKMAYACAĞIZ”

“Gezi Davası karar duruşması üzerinden 200 gün geçti. Ortalarında TMMOB İdare Heyeti Üyesi Mücella Yapan, Kent Plancıları Odası Onur Konseyi Üyesi Tayfun Kahraman, Mimarlar Odası avukatı Can Atalay’ın da bulunduğu 7 arkadaşlarımız 200 gün, Osman Kavala ise bin 937 gündür cezaevinde.

Hukuksuz tutuklama kararlarının verildiği günden itibaren başlattığımız ve bugün 200. gününe giren Adalet Nöbetleri vesilesiyle bir kez daha kararlılıkla belirtiyoruz: TMMOB ve bağlı odaları olarak, mesleki ve teknik bilgimizi halkın yararına kullanmaya devam edeceğiz, arkadaşlarımızı asla yalnız bırakmayacağız ve bu ülkenin en görkemli halk hareketi olan Gezi’ye sahip çıkmayı kararlılıkla sürdüreceğiz.

Halka ilişkin olan her şeyi korumak ve kamu faydasını savunmak; mühendis, mimar ve kent plancılarının temel vazifeleri ortasındadır. İstanbul’un en önemli kamusal alanlarından biri olan Gezi Parkı’nı korumak, Gezi’nin park olarak kalması için mücadele etmek, mesleki etik ilkelerimizin bir gereğiydi. 2013 Haziran’ında, yalnızca kamusal alanlarımızı değil iktidarın baskı siyasetlerini, temel hak ve özgürlüklerin askıya alınmasını, ülkemizin geleceğinin karanlığa gömülmesini de gündemimize alarak çaba ettik.

“GEZİ DİRENİŞİ, TOPLUM OLMANIN DOĞAL BİR SONUCU OLARAK ÜLKENİN DÖRT BİR YANINDA VÜCUT BULMUŞ, CUMHURİYET TARİHİNİN EN ÖNEMLİ DİRENİŞLERİNDEN BİRİSİ OLMUŞTUR”

TMMOB, ülke sıkıntılarını meslektaşlarımızın yaşadığı meselelerden bağımsız görmeyen bir anlayışla hareket etmektedir. Mühendis, mimar ve kent plancıları da bu anlayışla toplumun ortak kıymetlerinin yok edilmesine karşı; bayana, farklı cinsel yönelimlere, sanata, kültüre yönelik gerici ataklara karşı omuz omuza uğraş etmiştir. Seyahat direnişi, toplum olmanın doğal bir sonucu olarak ülkenin dört bir yanında beden bulmuş, Cumhuriyet tarihinin en değerli direnişlerinden birisi olmuştur.

AKP iktidarı, toplumsal direnişimizi tekraren yargılamaya, karalamaya çalışmış, Gezi’yi düşmanlaştırmaya çalışmıştır. Uzun süren hukuksuzluk zinciri içerisinde, kendi partilerinin milletvekili aday adayı olan bir yargı mensubu üzerinden arkadaşlarımız nezdinde Gezi’yi tutsak etmeyi, yalnızlaştırmayı amaçlamıştır. Arkadaşlarımızın nezdinde milyonların örgütlülüğü, milyonların talebi hapsedilmek istenmiştir. Lakin tüm bunlara karşın Seyahat direnişini toplum vicdanında ve şuurunda lekelemeyi başaramamışlardır. Seyahat Davası’nda verilen cezaların siyasi cezalar olduğu, hukuk sınırları içerisinde olmadığı, tüm toplumun bildiği ve kabul ettiği bir gerçektir. Gezi Davası’nda verilen cezaların gecikmeksizin iptal edilmesi gerekmektedir.

Tutukluluğun 200. gününde bir defa daha sesleniyoruz: Arkadaşlarımızı derhal hür bırakın. Gezi’den ve arkadaşlarımızdan elinizi çekin. Karanlığa teslim olmayacağız, biz kazanacağız, Gezi kazanacak.”

“GEZİ DİRENİŞİ BU ÜLKENİN BAŞINA GELMİŞ EN GÜZEL ŞEYDİR”

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz ise şunları söyledi:

“Gezi Davası’nda mahkum edilen ve şu an cezaevinde tutuklu bulunan arkadaşlarımızın cezaevine gönderilmesinin üzerinden tam 200 gün geçti. Türkiye tarihinin en baskıcı devirlerinden birini yaşıyoruz. Siyasi iktidar üzere düşünmeyenlerin gaye alındığı bir periyottan geçiyoruz. Birinci günden itibaren tabir ettiklerimizi bir defa daha tabir etmek isterim. Bu dava, tüzel bir dava değildir, külliyen siyasi bir davadır. Şu anda 200 gündür hapishanede tutulan arkadaşlarımız, Anayasa’nın 135’inci unsuru ile kurulmuş TMMOB’nin yöneticileridir.

Bizler, bu nöbetleri, arkadaşlarımızın haklı mücadelesini desteklediğimizi belirtmek için, arkadaşlarımızı yalnız bırakmadığımızı belirtmek için, Anayasa’nın ve yasanın bize verdiği vazifeleri yapmaktaki ısrarımızı tüm halkımıza göstermek için, hakkımızı ve hukukumuza sahip çıkmak için tutuyoruz. Biz, bu nöbetleri, o mahkeme salonlarındaki yavuz duruşlarını yansıtan fotoğrafları ile bir ortada olmak bizlere onur verdiği, gurur verdiği için tutuyoruz. Arkadaşlarımız, 200 gündür cezaevinden bizlere mektuplar yazıyor; onların yazdığı mektuplar bizlere moral veriyor. Bizim tuttuğumuz nöbetler ile burada verdiğimiz iletilerle arkadaşlarımızın da moralini canlı tutmak için bu nöbetleri tutuyoruz.

Gezi direnişi, bu ülkenin başına gelmiş en hoş şeydir. Seyahat direnişi, bu ülkenin toplumsal kaynaklara, doğal varlıklarına, çocuklarına, geleceğine, Cumhuriyet’in kurucu değerlerine, çocuklarının geleceğine, mutlu bir yaşama olan inancı ve bu uğurda Türkiye’nin dört bir tarafında sesini yükselttiği bir itiraz hareketidir. Buradan bir sefer daha sesleniyoruz: Arkadaşlarımızı bir an önce özgür bırakın. Şayet yargılanması gereken birileri varsa -bir sefer daha söz edeyim- bizi kriminalize edenlerdir. Gezi’de gencecik yedi fidanın gencecik yaşlarında hayatını karartanlardır. Yasaların, Anayasa’nın gereğini yerine getirmeyenlerdir.”

Açıklamadan sonra TMMOB üyeleri, şube binasının önünde fotoğraf çektirmek istedi. Lakin polis, aksiyon yaptıkları gerekçesiyle TMMOB üyelerinin fotoğraf çektirmesini engellemeye çalıştı. Duruma reaksiyon gösteren TMMOB üyeleri, polisle yaşadıkları tartışmanın akabinde fotoğraf çektirerek dağıldılar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu