Ekonomi

Fed/Mester: 50 baz puan artabilirdi

Mester, bir etkinlikte yaptığı konuşmada, faiz oranlarının yüzde 5’in üzerine çıkarılmasına ilişkin görüşünün değişmediğini söyledi.

Daha yapacakları iş olduğunu belirten Mester, “Enflasyon sürdürülebilir bir şekilde yüzde 2 hedefine dönene kadar faiz oranları yeterli bir süre daha kısıtlayıcı aralıkta kalmalıdır” dedi.

ABD Merkez Bankası bu ayki toplantısında artış hızını yavaşlatarak politika faizini 25 baz puan artırarak yüzde 4,5 – 4,75’e yükseltti. Fed, enflasyon hedefe dönene kadar faiz artırımlarının devam edeceğinin sinyalini verdi.

Şubat toplantısında ekonominin durumunu göz önünde bulundurarak 25 baz puan yerine 50 baz puan artırmanın mümkün olacağını ifade eden Mester, “Faizin üst bandı yüzde 5’e kadar çıkabilirdi. Gelen veriler faizin yüzde 5’in üzerine çıkması gerektiği konusundaki görüşümü değiştirmedi.” söz konusu. Enflasyonun hala çok yüksek olduğunu kaydeden Mester, Ukrayna’daki savaşın yukarı yönlü riskler oluşturduğuna işaret etti.

Çin ekonomisinin yeniden açılmasının emtia talebini artırabileceğini ve bunun da enflasyondaki yükselişi tetikleyeceğini söyledi. Mester, enflasyon inatla yüksek kalmaya devam ederse Fed’in daha fazla faiz artırımına hazırlıklı olması gerektiğini de kaydetti.

Mestir’in bu yıl FOMC’de oy hakkı bulunmuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu