Haber

Dünya nüfusu 8 milyara ulaştı

Birleşmiş Milletler (BM) dünya nüfusunun 15 Kasım prestijiyle 8 milyara ulaştığını duyurdu.

Bunun “insanlığın bir başarısı” olduğunu belirten BM nüfus ünitesinin yöneticisi John Wilmoth, “Ancak aynı zamanda geleceğimiz için de büyük bir risk” sözünü kullandı.

Veriler, dünya nüfusunun son 11 yılda 1 milyar arttığını ortaya koyuyor. BM projeksiyonları, 2080 yılına kadar dünya nüfusunun 2,4 milyar daha artarak 10,4 milyara ulaşacağını ve yüzyılın sonuna dek bu düzeyde kalacağını öngörüyor. BM’ye göre dünya nüfusu 2030’da 8,5 milyar, 2050’de ise 9,7 milyara ulaşacak.

Nüfus artışı, insanların yaşamlarını sürdürebilmeleri için gerekli kaynaklara erişim sıkıntılarının da ağırlaşması anlamına geliyor.

ABD’deki Biyolojik Çeşitlilik Merkezi’nden Stephanie Feldstein, Reuters’a yaptığı değerlendirmede, “Her insanın yakıt, gıda, su ve kalacak bir ev ihtiyacı vardır” dedi.

Afrika ülkeleri daha büyük risk altında

Uzmanlara nazaran, kaynak baskısı, bilhassa de en büyük nüfus artışının görüleceği varsayım edilen Afrika ülkelerinde hissedilecek. İklim değişikliğinden en fazla etkilenen ve iklim finansmanına en çok gereksinim duyan ülkelerin de bu kümede olduğu belirtiliyor.


Fotoğraf: Getty Images/AFP/Stringer

Avustralya merkezli İktisat ve Barış Enstitüsü, şu an yaklaşık 738 milyon insanın kâfi besine erişemediği Sahra Altı Afrika ülkelerinde nüfusun 2050 yılına kadar yüzde 95 oranında artmasının beklendiğini belirtiyor.

Son 11 yıldaki bu artışın kıymetli bir kısmından, büyük kısmı Asya’da olan orta gelirli ülkeler sorumlu. Nüfusu 180 milyon artan Hindistan’ın dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin’den önümüzdeki yıl bu unvanı alması bekleniyor.

Dünyanın bir bölümünde nüfus artarken ABD, Avrupa ve Japonya’da doğum oranları istikrarlı bir formda düşüyor.

Tek çocuk siyasetini 2016 yılı prestijiyle terk eden Çin de geçen sene aileleri ikinci hatta üçüncü çocuklarını yapmaya teşvik etmişti. Çin idaresi, tıbbi gerekçeli olmayan kürtaj uygulamalarına da kısıtlama getirdi.

“En önemli sorun zenginlerin aşırı tüketimi”

Sekiz milyarlık dünya nüfusu tasalara neden olsa da birçok uzman asıl sorunun kaynakların en varlıklı kesim tarafından çok tüketimi olduğunu belirtiyor.

BM Nüfus Fonu’nun (UNFPA) başında bulunan Natalia Kanem, “Bazıları dünyamızın aşırı kalabalık olduğu yönünde endişeler dile getiriyor… Şunu açık bir şekilde ifade etmek isterim ki insan sayısı tek başına bir korku sebebi değil” diyor.

BM nüfus ünitesinin yöneticisi Wilmoth da hususun “sayımızın ne olduğundan çok nasıl davrandığımızla ilgisi olduğunu” söz ediyor.

DW,rtr,AFP/CÖ,BK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kartal evden eve nakliyat
Başa dön tuşu