Haber

Depremzedelerin tahliye ve barınma imkanlarına ilişkin İletişim Başkanlığı’ndan paylaşım

Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Başkanlığı, Kahramanmaraş’ta meydana gelen deprem sonrası bölgeden ayrılmak isteyen vatandaşların tahliyesi ile bölgedeki konaklama imkanlarından nasıl yararlanılacağına ilişkin paylaşımlarda bulundu.

Cumhurbaşkanlığı sosyal medya hesabından yapılan paylaşıma göre, AFAD üzerinden tahliye ve barınma talebinde bulunan depremzedeler, 10 ildeki AFAD Tahliye Toplanma Alanlarına gitmek zorunda kalacak.

Kara, deniz, demiryolu ve hava yoluyla tahliye ve konaklamalar ücretsiz olacak ve illerin kapasitesine göre yönlendirmeler yapılacak.

Kendi imkanlarıyla tahliye edilecekler ile AFAD aracılığıyla barınma talebinde bulunanların da bölgedeki AFAD Tahliye Toplanma Alanlarına giderek taleplerini bildirmeleri gerekecek. Bu kişiler de illerin kapasiteleri dikkate alınarak yönlendirilecek ve barınma ihtiyaçları ücretsiz olarak karşılanacaktır.

Belge istenmeyecek

Tahliye Toplanma Alanlarına yapılacak başvurularda “mağdurların durumunu gösterir” belge istenmeyecek, başvuru sonrasında AFAD tarafından herhangi bir belge veya kart düzenlenmeyecektir.

AFAD’a haber vermeden ve sığınma talebinde bulunmadan kendi imkanlarıyla tahliye edilenler, gittikleri ildeki valiliğe başvurmak zorunda kalacak. Burada da depremzedelerden herhangi bir belge istenmeyecek.

Deprem bölgesinden kendi imkanlarıyla veya AFAD’a uygun olarak tahliye edilenler için depremden kaynaklanan hak kayıpları olmayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu