Ekonomi

Danışman, Çin’in ekonomik görünümünün Japonya’nın geçmişteki durgunluğundan farklı olduğunu söyledi

Çin Halk Bankası danışmanlarından Liu Shijin, bugün Financial Street Forum’da yaptığı konuşmada, Çin’in mevcut ekonomik senaryosu ile Japonya’nın genellikle ‘Japonlaşma’ olarak anılan durgunluk dönemi arasındaki karşılaştırmaları reddetti. Liu, kurumların yatırım veya harcama yerine borç temizlemeye öncelik verdiği bir aşama olan bilanço resesyonuna ilişkin korkuları reddetti.

Çin’in düşük gelirli demografisi ve gelişmekte olan sektörlerindeki gerçekleşmemiş büyüme potansiyeline dikkat çeken Liu, bu durumu, esas olarak yeni büyüme kaynaklarının eksikliğinden kaynaklanan Japonya’daki durgunlukla karşılaştırdı. Kısa vadeli büyüme için gevşek para ve maliye politikalarının devamını desteklese de, bu önlemlerin tek başına uzun vadeli ekonomik kalkınmayı sürdürmek için yeterli olmadığını vurguladı.

Liu, uzun vadeli büyümeyi teşvik etmek için yapısal reformları savundu. Bunlar arasında göçmen işçilere eşit kamu hizmetlerinin sağlanması ve gelişmiş departmanlarda girişimciliğin teşvik edilmesi yer alıyor. Liu, ülkenin düşük gelirli demografik yapısı ve gelişen endüstrilerdeki gerçekleşmemiş büyüme potansiyelinden yararlanmak için bu tür reformların çok önemli olduğunu vurguladı.

Bu perspektif, Çin’in ekonomik görünümüne ilişkin kaygılara karşı bir argüman sunmakta ve sürdürülebilir ekonomik büyümeyi başarmak için potansiyel politika yönelimlerine dair fikir vermektedir. Liu’nun yorumları, kolay para ve maliye politikalarının kısa vadeli büyümeyi teşvik etmede yeri olduğunu, ancak uzun vadeli ekonomik istikrar ve kalkınma için yapısal reformların gerekli olduğunu gösteriyor.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu