Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 10 yıl önce Gabon Parlamentosu’nda yaptığı konuşma yeniden gündemde

Uzun yıllar Batı sömürge yönetimi altında yaşayan Afrika, son zamanlarda aslında bir koloni olmasa da Batı’nın etkisiyle her anlamda istikrarsız ve yoksullukla mücadele ediyor.

Karanlık Kıta’nın tüm kaynaklarını sömüren Batı’nın yarattığı siyasi istikrarsızlık kıtanın hemen her ülkesinde kendini gösterirken, son dönemde darbelerle eş anlamlı hale gelen Afrika’da da listeye Gabon eklendi.

Gabon’da cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından bir grup asker ulusal televizyon binasına girerek yönetimi devraldıklarını duyurdu.

Nijer’in ardından Gabon’da yaşananların ardından askeri yönetim, Fransız askerlerinin de sınır dışı edileceğini duyurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Gabon’daki konuşması

Gabon’da yaşanan olayların ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2013 yılında başbakan olduğu dönemde Gabon Parlamentosu’nda yaptığı konuşma yeniden gündeme geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında tarihin sömürge devletlerinden hesap soracağını belirtti:

Burada çok anlamlı bir Afrika atasözünü sizlerle paylaşmak istiyorum: ‘Su yükseldikçe balıklar karıncaları yer, su çekilince de karıncalar balığı yer.’ Hiç kimse mevcut üstünlüğüne ve gücüne güvenmemelidir, çünkü kimin kimi yiyeceği suyun akışına bağlıdır.

“Tarih mutlaka ondan hesap soracaktır”

Tarih, birçok milletin, kabilenin ve ülkenin doğuşuna, yükselişine, büyük güç olmalarına ama aynı zamanda gerilemelerine de tanık olmuştur. Tarihin zamanı geldiğinde zalimlerden de hesap sormuştur. Zamanı geldiğinde, Afrika’nın elmaslarını, altınlarını, yer altı zenginliklerini ve hatta halkını alıp, geride kalanları yoksulluk içinde bırakanlardan tarih mutlaka hesap soracaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
Başa dön tuşu