Haber

BM’den açıklama: Saygısızlık kabul edilemez

Dujarric, günlük basın toplantısında bahisle ilgili soruları yanıtladı.

Bağdat’taki İsveç Büyükelçiliği’ne yapılan baskın ve Kuran’a hakaret gibi gelişmeleri aceleyle takip ettiklerini belirten Dujarric, “İhtiyacımız olan karşılıklı saygı” dedi. söz konusu.

Dujarric, “Kutsal metinlere ve yerlere saygısızlığın kabul edilemez olduğunu açıkça belirttik.” dedi. bu tür eylemlerin temel amacının kışkırtmak olduğunu vurgulayan.

İnsanların kışkırtmak için gelmemesinin de önemli olduğunu kaydeden Dujarric, insanların oburların dinine saygı duymaları ve şiddetten kaçınmaları gerektiğini ifade etti.

– Bağdat Büyükelçiliği’ne Baskın

Bağdat’ta Sadr Hareketi yandaşları, Kuran’a karşı beklenen eyleme karşı gece geç saatlerde İsveç Büyükelçiliği’ne baskın düzenleyerek binanın bazı bölümlerini ateşe verdi.

Irak hükümeti, ülkesindeki İsveç Büyükelçiliği’nin yakılmasını kınarken, Kuran’a yönelik hareketlerin devam etmesi halinde İsveç ile bağlarını keseceğini belirtti.

İsveç’in başkenti Stockholm’de Irak asıllı Salwan Momika, Kurban Bayramı’nın ilk gününde Stockholm Camii önünde polis koruması altında Kuran-ı Kerim yaktı.

Momika bugün Stockholm’deki Irak Büyükelçiliği önünde Kuran’ı Kerim’i ve Irak bayrağını ayaklarının altına alarak İslam dinine hakaret etti.

Ayaklarını Kuran nüshalarına ve Irak bayrağına silen Momika, Şii lider Mukteda el-Sadr’ın Irak’taki fotoğrafının bulunduğu bir kağıtla ayaklarını sildi ve ardından Irak bayrağını yaktı.

haberabana.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kartal evden eve nakliyat
Başa dön tuşu