Ekonomi

Bakan Varank, Siber Güvenlik Haftası açılışında konuştu Açıklaması

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Son bir yılda 30 bin yazılımcı ülkeden gitti” tabirinin gerçek olmadığını belirterek, “Bu, altı boş bir rakam. Bu kadar yazılımcı yurt dışına gitmiş değil.” dedi.

Varank, ATO Congresium’da düzenlenen Siber Güvenlik Haftası açılış programında yaptığı konuşmada, içinde bulunulan dijital çağda, bilgi ve bağlantı teknolojilerinin çok süratli geliştiğini söyledi.

Bu teknolojiler tarafından sunulan hizmetlerin her alanda yaygınlaşarak hayatın ayrılmaz bir kesimi olduğunu söz eden Varank, geçmişte, yalnızca şahısların irtibat gereksinimlerinin ön planda olduğunu, bugün ise bağlantı ağına dahil olmuş milyarlarca objenin konuşulduğunu lisana getirdi

Varank, hayatı her tarafıyla süratli bir biçimde değiştiren dijitalleşmenin, berbata kullanımıyla maddi ve manevi büyük ziyanlara yol açabildiğinin altını çizdi.

Siber akınların kritik altyapılara önemli hasarlar verebildiğine işaret eden Varank, şunları kaydetti:

“Kritik hizmetlerin kısmen ya da tamamen devre dışı kalmasını sağlayarak toplumsal düzeni bozma veya ülke güvenliğini tehlikeye sokma potansiyeli taşıyor. Ciddi can ve mal kaybına sebep olabiliyor. Sınırların olmadığı siber dünyada özellikle konum tespitinin de daha zor olması sebebiyle saldırganlar, maalesef çok daha cüretkar davranabiliyorlar. Bu durum siber dünyanın, savaş için kullanılmasını daha cazip hale getiriyor.”

“Siber Vatan olarak ifade ettiğimiz alanda mücadelemizi sürdürüyoruz”

Varank, kelam konusu siber akınların Rusya-Ukrayna Savaşı’nda yaşandığına dikkati çekerek, savaş başlamadan önce, Ukrayna’nın bakanlıklar, silahlı kuvvetler ve bankalar üzere kritik altyapılarının gaye alındığını aktardı.

Ukrayna’nın internet altyapısını çökertmek için yapılan “Viasat saldırısı”nın tüm Avrupa’yı etkilediğini hatırlatan Varank, “Maddi açıdan bakacak olursak, siber saldırıların sadece bu yıl 6 trilyon dolarlık bir maliyete ulaştığı düşünülüyor. Belki de bundan sonra savaşları başlatacak ilk kurşun dijital ortamdan sıkılacak.” diye konuştu.

Varank, ulusal siber güvenliğin, bir ülkenin bağımsızlığının ve ekonomik kalkınmasının teminatı olduğunun artık rahatlıkla söylenebileceğini belirterek, “Bu nedenle nasıl sınırlarımızı kararlılıkla koruyorsak, nasıl Suriye’de ya da Mavi Vatan’da çıkarlarımız için mücadele ediyorsak, Siber Vatan olarak ifade ettiğimiz alanda da mücadelemizi sürdürüyor; buna göre stratejiler geliştiriyoruz.” halinde konuştu.

Siber hücumlara karşı ulusal direncin lakin bütüncül bir yaklaşımla hayata geçebileceğinin farkında olduklarını lisana getiren Varank, bu kapsamda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Savunma Sanayi Başkanlığı, Dijital Dönüşüm Ofisi ve öteki tüm kurum ve kuruluşlarla ortak akılla siber vatanı savunduklarını kaydetti.

Bakan Varank, toplumun bilgi güvenliği farkındalık düzeyinin artırılması hedefiyle “Bireylere Yönelik Bilgi Güvenliği Rehberi”ni, sanayi kurumlarında siber güvenliğin sağlanmasına yönelik faaliyetlerin tanımlanması gayesiyle “Sanayinin Bilgi ve İletişim Güvenliği Rehberi”ni, bölüm firmalarının taban düzeyde muhtaçlık duyacakları siber güvenlik eserlerinin belirlenmesi gayesiyle “Mevcut Durum Değerlendirme ve Gereksinim Analizi Kılavuzu”nu hazırladıklarını söyledi.

“Siber güvenlik alanındaki 664 projeye 1 milyar liraya yakın destek verdik”

TÜBİTAK BİLGEM’le Türkiye’de işlenecek ulusal dataların korunması için bir platform geliştirdiklerini belirten Varank, sinerji projesiyle güç kritik altyapı sistemlerini modelleyerek, akınlara karşı bir simülasyon platformunun geliştirilmesi için çalıştırdıklarını anlattı.

Varank, ülke faydasına yürütülen, siber güvenlik alanında birçok projenin olduğunu kaydederek, “Ayrıca siber güvenlik alanında çalışan özel sektör firmalarını ve akademisyenleri de yine TÜBİTAK ile destekliyoruz. Son 20 yılda siber güvenlik alanındaki 664 projeye güncel rakamlarla 1 milyar liraya yakın destek verdik.” diye konuştu.

Dünya çapında teknolojiyi devasa firmaların değil, küçük teşebbüsler ve “start up”ların yönlendirdiğine işaret eden Varank, bu kapsamda ülke olarak kelam konusu özel teşebbüslere KOSGEB ve TÜBİTAK aracılığıyla çok önemli takviyeler vererek yeni girişimcilerin ortaya çıkmasını sağladıklarını lisana getirdi.

Mustafa Varank, siber güvenlik alanında çalışmak isteyenlere yalnızca maddi değil, teknoparklarda özel yerler ayırarak, mentorlük ve danışmanlık hizmetleri vererek de dayanak olmaya devam edeceklerini belirterek, “Bu alanlarda çalışan insan kaynağımızı geliştirmek, arttırmak da bu sektörün ileriye gitmesi için, savunma ihtiyaçlarımızı karşılayabilmesi için çok önemli. Deneyap teknoloji atölyelerimizde, daha hayata yeni başlayan evlatlarımıza birçok teknoloji eğitimiyle beraber, siber güvenlik eğitimleri de veriyoruz.” dedi.

“Uzmanlarımızın yurt dışında tecrübe edinmelerini kazanç olarak görüyoruz”

Kalkınma ajanslarında “siber vatan” olarak söz ettikleri bir eğitim programı uygulamaya aldıklarını aktaran Varank, bu programı muvaffakiyetle bitiren gençlerin bölümün her alanında çalışabileceğini anlattı.

Varank, bu alanda kendini geliştirmek ve doküman almak isteyenler için “Beyaz şapkalı hacker” programı da geliştirdiklerini söz ederek, bu mevzudaki deneyimlerini belgelendirmek isteyenlerin de TSE’ye başvurabileceğini ve yetkinlik belgesi alabileceklerini söyledi.

Yapılan çalışmalar ve verilen desteklerle bu alandaki yetişmiş insan gücünün sürekli arttığını belirten Varank, şunları kaydetti:

“Bir iki gündür medyada denk gelmişsinizdir. Türkiye’den 30 bin yazılımcının gittiğine dair bir haberi, bilhassa muhalif basın paylaşmaya çalışıyor. Bu haberin kaynağına baktığınızda, ‘bu rakamı kim takip etmiş, gerçekten gitmiş mi’ diye incelediğinizde, altının boş olduğunu görebiliyorsunuz. Biz bu sayıları takip ediyoruz. Evet, şu an Türkiye’den yurt dışına çalışan gençlerimiz var. Özellikle uzman arkadaşlarımız var. Bunların birçoğu ülkeyi terk ederek değil, uzaktan çalışma yöntemiyle Türkiye’de yaşayarak, yurt dışında çalışmalarına devam ediyorlar. Bunu da yanlış bir iş olarak görmüyorum. Bizim vatandaşlarımızın, uzmanlarımızın yurt dışında deneyim kazanmaları, farklı firmalarda tecrübe elde etmelerini de aslında çıkar olarak görüyoruz.”

Varank, Türkiye’de yazılımcıya ihtiyaç olduğunu ve bunun için gerekli her adımın atıldığını vurgulayarak, “Ama bir kısım vatandaşlarımız yurt dışında çalışmak isteyebilirler. Onların elde ettiği deneyimlerin de biz bir kayıp olduğuna inanmıyoruz. O deneyimlerin gelecekte bu ülkeye tekrar katkı sağlayacağına inanıyoruz. Fakat şunun altını çizmemiz lazım; ‘Son bir yılda 30 bin yazılımcı ülkeden gitti’ tabiri gerçek bir tabir değil. Bu, altı boş bir sayı. Bu kadar yazılımcı yurt dışına gitmiş değil.” diye konuştu.

Programda, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Lideri İsmail Demir ve Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Lideri Ali Taha Koç da sunum yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu