Haber

Akkuyu NGS’de Yüksek Hassasiyetli Analiz Teknolojileri Devreye Alındı

İyon kromatografi cihazının Akkuyu Nükleer Santral (NGS) Kimya Laboratuvarı’nda devreye alınması için gerekli muayene çalışmaları tamamlandı. Akkuyu NGS güç ünitelerinde bulunan reaktörlerin ilk çevriminde kullanılan suyu analiz etmek için tasarlanan ekipman, alt ölçüm limiti itibarıyla Türkiye’de benzeri olmayan yüksek hassasiyetli bir cihazdır.

Akkuyu NGS’nin VVER-1200 3+ nesil reaktör güç üniteleri birçok temel güvenlik özelliğine sahiptir. Bunlardan biri de farklı çevrimlerdeki suyun karışmadığı çift çevrimli buhar üretim sistemidir. Bu sistemin ilk çevrimi, ultra saf tuzdan arındırılmış suyun reaktör ünitesi ile buhar jeneratörü arasında dolaştığı kapalı bir çevrimdir.

İyon kromatografi cihazı, yüksek hassasiyetli testlerle suyu birinci döngüde analiz eder. Son teknoloji cihaz, NGS’lerin su ortamındaki ultra düşük konsantrasyonlarda kimyasal maddelerin içeriğinin belirlenmesine yönelik en karmaşık ölçümlerin gerçekleştirilmesine olanak tanır.

Birinci çevrimde kimyasal yollarla arıtılan su ısıtıldıktan sonra ikinci çevrimde ısı suya aktarılır. İkinci döngüde ortaya çıkan buhar, elektrik üretmek için türbinleri döndürür.

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Birinci Genel Müdür Yardımcısı ve NGS İnşaat Müdürü Sergey Butckikh, konu hakkında yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Türkiye’nin ilk nükleer santralinin ekipman ve sistemlerinin kurulum süreci devam ediyor. İyon kromatografi cihazı, Akkuyu NGS’nin kimyasal kontrol yapısının değerli bir unsurudur ve çeşitli gereksinimleri karşılamamızı sağlar. Ölçüm aralığı bakımından Türkiye’de tek olan cihaz, NGS sistemlerinde kullanılan suyun yüksek hassasiyetle incelenmesini sağlıyor. Kromatografi cihazının montajının ardından açık reaktöre su aktarılarak güvenlik sistemlerinin muayene işlemleri için ihtiyaç duyulacak tuzdan arındırılmış suyun hazırlanması sağlanacaktır.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

haberpatnos.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kartal evden eve nakliyat
Başa dön tuşu