Ekonomi

ABD Borsası Haftayı Yükselişle Kapattı

YENİ New York borsası haftanın son işlem gününü yükselişle tamamladı.

Kapanışta Dow Jones endeksi 170 puanın üzerinde yükseldi ve yüzde 0,5 artışla 35.459,29 puan oldu.

S&P 500 endeksi yüzde 0,99 artışla 4.582,23 puana, Nasdaq endeksi yüzde 1,9 artışla 14.316,66 puana yükseldi.

ABD’de kişisel tüketim harcamaları verileri enflasyonist baskıların hafiflediğine dair sinyaller verirken, haftanın son işlem gününde borsalarda olumlu bir seyir izlendi.

Yurt içinde bireysel tüketim harcamaları fiyat endeksi Haziran’da aylık bazda yüzde 0,2, yıllık bazda ise yüzde 3 arttı.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) enflasyon göstergesi olarak değerlendirdiği gıda ve enerji kalemlerini dışlayan çekirdek bireysel tüketim harcamaları fiyat endeksi de aylık bazda yüzde 0,2, yıllık bazda yüzde 4,1 arttı. bire bir baz. Temel kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksindeki artış yaklaşık 2 yılın en düşük oranı olarak kaydedildi.

ABD’de Michigan Üniversitesi tarafından ölçülen tüketici güven endeksi, Temmuz ayında aşağı yönlü revize edilerek 71,6 ile Ekim 2021’den bu yana en yüksek seviyesini kaydetti.

Dün piyasaların kapanmasının ardından ikinci çeyrek bilançosunu açıklayan Ford’un hisseleri yüzde 3’ten fazla değer kaybederken, dünyanın en büyük mikroçip üreticilerinden Intel’in hisselerindeki yüzde 7’lik artış dikkat çekti.

Bugün bilançosunu açıklayan ABD’li tüketim malları devi Procter & Gamble’ın (P&G) hisseleri, beklentileri aşan kar ve gelir açıklamasının ardından yaklaşık yüzde 3 arttı.

ABD’li enerji devleri ExxonMobil ve Chevron’un karları ikinci çeyrekte azaldı. ExxonMobil ve Chevron’un hisseleri, mali sonuçlarının açıklanmasının ardından yüzde 1’e yakın düştü.

Analistler, yatırımcıların, enflasyonda düşüşe işaret eden verilerle ABD’nin resesyondan kaçınma olasılığını destekleyen mali sonuçlara olumlu tepki verdiğini kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kartal evden eve nakliyat
Başa dön tuşu